Hubble Telescope آلت دست پیشرفته Nasa

تلسکوپ هابل یکی از پرخرج ترین ماموریت های ناسا است که در حال رسیدن به سن بازنشستگی خود است و به سرعت مشکلات زیادی برایش پیش می آید.

در روز دوشنبه 9 اگوست 2004 وسیله ای که سبب دید قوی هابل به آسمان شب و شکل دادن ستاره ها و کهکشان های دور می شد ، به علت نقص فنی از جایش شکسته شد و به پایین سقوط کرد.البته مسئولان ناسا گفته اند که امکان تعمیر آن وجود ، همه این ها از آثار گذشتن سن زیاد هابل و ابزار های پیش رفته آن است.

به گفته ناسا اسم این وسیله از کار افتاده طیف نمای شکل دهنده در فاصله بسیار زیاد هابل ( Space Telescope Imaging Spectrograph ) است ، که در سال 1997 به این تلسکوپ وصل شده و ماموریت آن تنها 5 ساله بوده است.و در این جا دیگر ابزار های موجود در هابل مثلا : دوربین های پهن ، طیف نما های دیگر ، دوربین های زمینه یاب و ... در حالت عادی هستند.

ناسا گفته که اگر یک وسیله الکتریکی در هابل از کار بیفتد می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در نیروی پشتیبان و اصلی هابل شود که ما این مشکلات را در سال 2001 مشاهده کردیم.ناسا در مورد نگهداری و تعمیر هابل با مشکل روبرو است چون باید مهندسان و فضانوردانی را با Shuttle فضایی به این ماموریت ها بفرستد و پرواز شاتل ها هم اکنون لغو شده و همچنین برای پرواز هزینه های زیادی نیز لازم است ، به همین دلیل ناسا درآینده می خواهد هابل را از مدار خود جدا و او را از طریق سقوط بر روی اقیانوس وارد زمین کنند.

منبع : Reuters ترجمه : Sariwebnet

/ 0 نظر / 22 بازدید